Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
 
bip.gov.pl
RSS
A A A K
SmodBIP

Załatwianie spraw

Załatwianie spraw

  1. Przy załatwianiu spraw należy stosować najbardziej celowe i najprostsze formy załatwiania, w dostosowaniu do rodzaju spraw i obowiązujących przepisów.
  2. Formy załatwień mogą być ustne, odręczne, pisemne lub inne.
  3. Załatwienie ustne polega na udzieleniu stronie zainteresowanej odpowiedzi (informacji) ustnie (telefonicznie) i sporządzeniu notatki wskazującej na sposób załatwienia sprawy. 
  4. Forma odręczna jest skróconym sposobem załatwienia sprawy i polega na sporządzeniu, bezpośrednio na otrzymanym piśmie, zwięzłej odpowiedzi załatwiającej sprawę lub odręcznej notatki wskazującej sposób jej załatwienia.
  5. Odręcznie należy załatwić:
    1. Pisma, które ze względu na treść nie wymagają pozostawienia opisu załatwienia sprawy w aktach komórki organizacyjnej wysyłającej tj. pism o charakterze informacyjnym, żądania nadesłania akt, ponaglenia itp.
    2. Pisma, przy których przesyła się akta sprawy do innych komórek organizacyjnych, właściwych pod względem kompetencji do załatwienia sprawy.
  6. W załatwieniu spraw odręcznych, w których nie stosuje się gotowych formularzy, tekst odręcznego załatwienia zamieszcza się na odwrocie nadesłanego pisma, względnie, gdy nie ma miejsca na nadesłanym piśmie, na oddzielnej karcie papieru dołączonej do danego pisma. 
  7. Załatwienie pisemne stosuje się przy załatwianiu spraw wymagających poważniejszego opracowania, gdy sprawy wymagają uprzednich uzgodnień, uzupełnień.
  8. Załatwienie pisemne polega na sporządzeniu projektu pisma załatwiającego sprawę (rękopisu), podpisaniu go przez zatwierdzającego i sporządzeniu maszynopisu (czystopisu). Maszynopis podpisany przez zatwierdzającego wysyła się do adresata, natomiast kopię załatwienia pozostawia się w aktach komórki organizacyjnej. 
  9. Pismo załatwiające sprawę powinno być pod względem formy zewnętrznej dostosowane do blankietów korespondencyjnych formatu A4 lub A5 w układzie pionowym lub poziomym i powinno zawierać:
    a. nagłówek - druk lub podłużną pieczęć nagłówkową,
    b. miejscowość i data w prawym górnym rogu,
    c. adresat pisma i jego adres,
    d. powołanie się na znak i datę pisma, którego odpowiedź dotyczy,
    e. treść pisma (opracowana jasno i zwięźle oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami),
    f. podpis (imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe),
    g. listę adresatów otrzymujących pismo do wiadomości
    h. w razie potrzeby cechę „pilność” sprawy (bardzo pilne), „terminowe”
    i. lub inne określenia („poufne”) PF – zamieszczone pod adresem.
  10. Dyrektor szkoły (lub odpowiedni referenci) załatwia sprawy według kolejności ich
    wpływu i stopnia pilności. 
  11. Każdą sprawę załatwia się oddzielnym pismem bez łączenia jej z inną sprawą nie mającą z nią bezpośredniego związku.
  12. Przy załatwieniu spraw określonych w przepisach szczególnych należy wykorzystać
    formularze i druki w nich przewidziane.
  13. Jeżeli załatwienie sprawy w określonym terminie nie jest możliwe, należy postąpić ze
    sprawą zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi terminów załatwienia sprawy, które zostały określone w Kodeksie postępowania administracyjnego.
  14. Korespondencja może być przekazywana adresatowi w postaci pisma wysyłanego:
    a. przesyłką listową,
    b. przesyłką kurierską,
    c. teletekstem,
    d. faksem,
    e. na nośniku informatycznym wysyłanym przesyłką listową lub kurierską,
    f. pocztą elektroniczną.


Procedury załatwiania spraw:

  • Szkoła nie udostępnia prywatnych danych osobowych uczniów oraz ich rodziców, nauczycieli, innych pracowników szkoły.
  • Zaświadczenia dotyczące uczniów naszej szkoły, na prośbę rodziców/prawnych
    opiekunów, w celu przedłożenia w innej instytucji wydawane są w ciągu 3 dni od przedłożenia prośby.
  • Zapisy dzieci do oddziału przedszkolnego odbywają się od 1 marca każdego roku.
  • Zapisy uczniów do klasy I przyjmowane są od 1 marca każdego roku. Rodzice/prawni
    opiekunowie dziecka zapisują ucznia do klasy I na podstawie danych zawartych w skróconym odpisie aktu urodzenia dziecka.
  • Do klasy programowo wyższej przyjmuje się ucznia na podstawie:
    a. świadectwa ukończenia klasy niższej w innej publicznej szkole podstawowej (lub szkole niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej) oraz odpisu arkusza ocen wydanego przez szkołę, z której uczeń odszedł,
    b. świadectwa (zaświadczenia) wydanego przez szkołę za granicą i ostatniego świadectwa wydanego w Polsce, po ustaleniu odpowiedniej klasy na podstawie sumy lat nauki szkolnej ucznia,
    c. W celu wypisania dziecka ze szkoły rodzic/prawny opiekun zobowiązany jest dostarczyć kartę przyjęcia ucznia wydaną przez szkołę, do której uczeń jest
    przenoszony.
  • W celu uzyskania duplikatu świadectwa, po dokonaniu odpowiednich opłat składa się podanie u dyrektora szkoły. Duplikat świadectwa otrzymuje się w ciągu 14 dni od daty złożenia podania.
  • Legitymacje szkolne dla uczniów wyrabiane są u dyrektora szkoły. W celu otrzymania legitymacji należy złożyć w sekretariacie szkoły opisane zdjęcie (imię, nazwisko ucznia, data urodzenia i miejsce zamieszkania oraz klasa do której obecnie uczęszcza uczeń). Legitymację otrzymuje się w ciągu 5 dni. Duplikat legitymacji szkolnej, po dokonaniu odpowiednich opłat i złożeniu w sekretariacie szkoły podania i opisanego zdjęcia (imię, nazwisko ucznia, data urodzenia i miejsce zamieszkania oraz klasa do której obecnie uczęszcza uczeń), otrzymuje się w ciągu 5 dni.
  • W celu uzyskania decyzji o:
    a. zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego lub informatyki,
    b. wcześniejszym podjęciu nauki w szkole,
    c. odroczeniu obowiązku szkolnego Rodzice (prawni opiekunowie) zobowiązani są złożyć podanie wraz z opinią wydaną przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną lub lekarza. Decyzja wydawana jest w terminie do 14 dni od wpływu podania u dyrektora szkoły.
  • Szkoła zapewnia dziecku ze względu na stan zdrowia nauczanie indywidualne. Rodzice składają podanie z załączonym orzeczeniem poradni psychologiczno-pedagogicznej.
  • Rodzice uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi składają wnioski wraz z opiniami/orzeczeniami/zaświadczeniami lekarskimi, dokumentującymi potrzebę dostosowania warunków sprawdzianu do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i
    edukacyjnych zdających w terminie do 15 października danego roku szkolnego.
  • Karty informacyjne do przedłożenia w firmie ubezpieczeniowej nie są obowiązkowe. Jeżeli uczeń uległ wypadkowi na terenie szkoły, nauczyciel sprawujący opiekę nad uczniem ma obowiązek powiadomić inspektora BHP na piśmie wypełniając kartę zgłoszenia wypadku.
  • Zwolnienia ucznia z zajęć lekcyjnych, z zajęć w świetlicy lub z uczestniczenia w
    ćwiczeniach w trakcie zajęć wychowania fizycznego mogą nastąpić tylko na podstawie pisemnej prośby rodziców/prawnych opiekunów. Uczeń zwalniany z zajęć musi być odebrany ze szkoły przez osobę dorosłą.



Opublikował: Paulina Gwiździel
Publikacja dnia: 18.02.2012
Podpisał: Alicja Maślanyk
Dokument z dnia: 18.02.2012
Dokument oglądany razy: 1 547